Koristaja ruum

clip-art-cleaning-298016

Milleks koristusvahendite ruum?

Tänapäeva puhastusteenindaja on reeglina praktiliste kogemustega ja kõrgelt koolitatud spetsialist, kes tunneb tõesti oma tööd professionaalselt ja saab ka pidevat täienduskoolitust uute toodete/vahendite/töövõtete kasutamise kohta. Selleks et teenindajal oleks võimalik teenindada peab temal olema ka teenindusruum ehk koristusvahendite ruum.

Koristusvahendite ruumi varustus

Professionaalne töö nõuab ka pisut rohkem erivahendeid sõltuvalt objekti võimalikest erinõuetest ja tingimustest ning need vahendid omakorda seavad nõuded ka koristusvahendite ruumile. Puhastusvahendite/tarvikute kogus sõltub eelkõige puhastatava pinna eripärast ja suurusest.
Mopi/lapipesul on vajalik moppide/lappide pesemiseks minimaalselt valamu koos sooja veega. Loomulikult on õige ja mugav nii moppidele kui ka puhastusteenindajatele pesta moppe/lappe/rätikuid pesumasinas. Pesumasin vajab eraldi vee- ja elektriühendust ning kanalisatsiooni. Tavapesu pesemiseks mõeldud masinaid moppide pesuks siiski ei sobi, nimelt eraldub moppidest mustust, karvakesi ja liiva, mis rikuvad pumba ja ummistavad sõelfiltri.
Tänapäeval levivad juba laialdaselt spetsiaalsed mopipesumasinad, millel on settefilter liiva kogumiseks. Neile saab lisavarustusena seadistada süsteemi pesuaine doseermiseks ja näiteks ka eelniisutatud/immutatud moppide pesuks/ettevalmistamiseks. Doseerimissüsteem ja eriprogrammidega pesumasin aitavad kokku hoida pesuvahendeid ja tööaega ning säästavad tänu sellele veel ka loodust.
Moppide, ämbrite ja muude pesuvahendite transpordiks on laialdaselt kasutusel koristuskärud. Koristuskärusid on tõesti piiramatus valikus ja väga erinevate suurustega ja eriomadustega. Suurimad on ilmselt kasutusel hotellides ja haiglates kuna seal transporditakse lisaks puhastusvahenditele ka pesu ning hügieenitarvikuid jne.
Kuna puhastatavad pinnad on järjest kõrgemate nõudmistega puhastusvahendite suhtes ja ka puhastamise aeg on piiratud, tasub tihti juba ka väikeste pindade puhul kaaluda puhastusmasinate kasutuselevõtmist. Masinpesu on väga efektiivne ja pesutulemus mõõdetavalt parem kui käsitsipesul.

Koristusvahendite ruumi suurus

Kombineeritud põrandapesumasinad seavad aga juba lisatingimusi koristusvahendite ruumile. Nimelt on kindlasti vajalik soe ja külm pesuvesi, trapp koos liivakogujaga mustale pesuveele, käsidušš piisavalt pika voolikuga masina pesuks/täitmiseks, akudega töötavatele masinatele laadimiseks pistik, lisaks veel vähemalt üks pistik teistele masinatele ja/või ruumi hoolduseks. Ruum peab olema piisavalt suur, et vajadusel saaks teostada ka hooldust/pisiremonti. Masinaga peaks mahtuma ruumis ka ümber keerama. Kui samas ruumis toimub ka masina akude laadimine, peab ruumist olema kindlasti ka ventilatsiooni sundväljatõmme.

Koristusvahendite ruumi ukse suurus

Kindlasti on väga oluline ka puhastusvahendite ruumi ukse laius. Uksest peab vabalt läbi pääsema nii masinaga, kui ka koristusvahendite käruga. Uksel ei tohi kindlasti olla märgatavalt kõrget uksepakku.
Kombineeritud põrandapesumasina kõige laiem osa on imujalg. Ukse ava ei tohi kindlasti olla kitsam kui masina kõige laiem osa. Imujala laius on sõltuvalt masina töölaiusest isegi üle 1100 mm. Juhul kui koristusvahendite ruumi ees on kitsas koridor, peab uks olema vastavalt veelgi laiem, n.t. kahepoolne.

Koristusvahendite ruumile vajalikud kommunikatsioonid

Koristusvahendite ruumi kasutatakse sageli ka näiteks hügieenipaberi, prahikottide, pesuvahendite ja muude hügieenitarvikute hoiuruumina. Juba projekteerimise käigus tuleks näha ette ka piisavalt ruumi kaubariiulile, kuhu mahuks ladustada umbes ühe kuu vajadustest lähtuv kogus vahendeid. Riiulile peab kogu pikkuses/kõrguses ka vaba juurdepääs olema.
Sõltuvalt objektist, masinpesu mahust, pesemiseks antud ajast jne. on tähtis iga minut, mis kulutatakse masina hoolduseks/täitmiseks/tühjendamiseks. Suuremate masinate paagid mahutavad tihti üle 100 L pesuvett. Nende täitmine nt käsidušiga on aeganõudev protseduur ja sel moel on raske ka pesuaine õige doseerimine.
Suuremates kauplustes, ladudes ja näiteks ka tööstuses on otstarbekas varustada koristusvahendite ruum pesulahuse/lahuste tangiga ja/või doseerimissüsteemiga. Pesulahuse tank peab mahutama piisava koguse valmis pesulahust kogu pesutsükli tarbeks. Pesulahuse tanki saab varustada oluliselt jämedama täitevoolikuga (masinate täitmiseks), tänu millele väheneb oluliselt masinate täitmise aeg (täitmisel isevoolu teel peab tank asuma masinast kõrgemal).
Kui varustada pesuaine tank täitmiseks pesuaine doseerimissüsteemiga, saab märgatavalt kokku hoida ka pesuaineid, kuna doseerimissüsteem võimaldab väga täpselt pesulahust valmistada –  nii minimiseeritakse inimlik tegur: panen rohkem pesuvahendit = peseb paremini, mis kahjuks reeglina ei ole õige. Pesuaine üledoseerimine ei ole kahjulik mitte ainult rahakotile, vaid ka masinatele ja puhastatavatele pindadele. Liigne pesuaine ummistab torustikke/filtreid, koormab pumpa, saastab loodust jne. Puhastatavatele pindadele jätab aga mati pinnakihi, mis hakkab hoopiski ise aktiivselt mustust koguma!
Suuremates ladudes ja väliterritooriumil on laialdaselt kasutusel ka kuivpühkimismasinad. Suurematel neist on ka nt. hüdrauliline tühjendamine – see tähendab, et ka prügikonteiner peab olema masinaga kergesti ligipääsetavas kohas.

Koristusvahendite ruumi asukoht

Koristaja ruum peab asuma koristatava pinnaga samal korrusel, eriti kui puudub kaubalift, mis võimaldab masina transporti eri tasanditele. Juhul kui koristatavad pinnad asuvad erinevatel korrustel/tasanditel, puudub lift ja/või on kasutusel masinpesu, peab igal korrusel olema oma koristusruum või masinate teenindus-/laadimiskoht.